İLMİ, ŞAHSİYETİ VE GÖRÜŞLERİ

Hasen, Basra’ya geldikten kısa bir zaman sonra, mescitte ders vermeye başlamış ve derslerinde farklı gayelere sahip  birçok talebe bulunmuştur. Ebû Hayyâm, bu durumu  şöyle dile getiriyor:  

“Dinleyicilerine beyanını genişlettiği ve onlara muhtelif fenlerden bahsettiği için, ilim meclisi, farklı gayelere sahip kişileri topluyordu:

 

 

Biri, ondan hadisi alıyor; diğeri, onun (Kur’ân-ı Kerîm) teviline vakıf oluyor; bir başkası ondan helâl ve harâmı dinliyor; biri, onun Arapça’yı nasıl konuştuğuna dikkat ediyor; diğeri, onun sözlerinin tamamını öğrenmeye çalışıyor; bir başkası, onun fetvalarını naklediyor; biri, ondan hüküm ve kaza öğreniyor; diğeri, ondan mev’ıza dinliyor; o, bütün bu ilimleri kendinde toplamış, engin bir deniz ve etrafına kuvvetli ışık saçan bir lâmba gibiydi[540], diyor; ve ilimde, takvada, zühdde, verada iffette, rikkatte, kulluk etmede, yasaklardan korunmada, fıkıhta, mârifette, fesâhatta ve nasihat etmede parlak yıldızlardandı[541].” kaydını koyarak, onun sahip olduğu ilmî, amelî ve manevî değerler dünyasını tanıtmaya çalışıyor. Brockelmann da “Hadis talebiyle meşgul oldu; ilmin her fennini (branşını), zühd ve verâı kendinde topladı[542].” demekle, aynı görüşü paylaşmış oluyor.  

Görüldüğü gibi Hasan-ı Basrî, şer’î ilimlerin hemen hepsinde, söz sahibi ve otoritedir. Bu ilimlerden – tefsir, hadis, fıkıh, kelâm ve benzerlerinden – ileride araştırmanın üçüncü bölümü olan Tefsirdeki Metodu’nda bahsedilecektir.  

Ancak aşağıda söz konusu metodunun daha iyi anlaşılabilmesi için diğer ilmî yönleri ile şahsiyetine vücut veren bazı görüş ve prensipleri üzerinde durulacaktır. 

 

[540] Yâkût el-Hamevî, Mu’cemu’l-udebâ’, Dâru’l-Me’mûn 1355/1936, XVI,97. 

[541] Yâkût el-Hamevî, a.g.e., XVI,96. 

[542] Carl Brockelmann,Târîhu’l-edebi’l-arabî (GAL), s.207. 

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Hasan Basri, İLMİ, ŞAHSİYETİ VE GÖRÜŞLERİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: