Şeyh Bin Baz

Abdulaziz bin Abdillah bin Baz
Abdulaziz bin abdillah bin abdirrahman bin muhammed bin abdillah Al Baz 1912 yılı kasım ayında Necd’in başkenti Riyad’da doğdu. ilim sevdalısı bir aile içinde yetişti. küçük yaşta Kur’an’ı hıfzetti. Ardından Riyad’da ki alimlerden din ve dil ilimlerini tahsil etmeye koyuldu. çoğu muhammed bin abdulvahhab’ın torun olmak üzere pekçok hocadan istifade etti.

hocalarından bazıları şunlardır: Riyad kadılarından muhammed bin abdillatif bin abdirrahman, salih bin abdilaziz bin abdirrahman. yine riyad kadılarından Sa’d bin hamd bin atik, maliye bakanlarından hamd bin faris, özel tecvid dersleri aldığı sa’d bin vakkas el-buhari, müfti muhammed bin ibrahim. bu sayılanların sonuncusu
muhammed bin abdulvahhab’ın torunlarından olup, son derece birikimli bir insan olduğu zikredilmektedir.

Bin Baz 1928’den itibaren 10 yıl süreyle bu hocasından dersler aldı. muhammed bin ibrahim’le yaptığı derslerin de son derece verimli geçtiği bilinmektedir. sabah namazından sonra güneş doğana kadar camide, kuşluk vakti hocanın evinde, öğle, ikindi ve akşam namazlarının ardından da mescidde bu hocasıyla dersler yapmıştır.

Bin Baz bu yetişme süreci sonunda başta Hanbeli fıkhı olmak üzere hukukta, sened ve metin açısından Hadiste, Kur’an ilimlerinde ve kelamda kendisini iyi derecede yetiştirmiştir.

üstlendiği görevlere gelince: harac bölgesinde 1938’den 1952’ye kadar 14 küsür yıl kadılık yaptı. bu süre zarfında sadece kadılıkla yetinmemiş bölgenin eğitim, tarım ve sağlık sorunlarıyla da yakından ilgilenmiştir. ardından ilk açıldıkları yıl olan 1952’den 1960’a kadar fakülte ve enstitülerde dersler verdi.

şeriat fakültesi’nde fıkıh, tevhid ve hadis derslerini üstlendi. bu derslerin ardından 1961 yılında el-camiatu’l-islamiyye rektör vekilliğine atandı. uzun yıllardır er-reisu’l-Âm li idarati’l-buhusi’l-ilmiyye ve’l-ıfta ve’d-da’ve ve’l-irşad sıfatıyla görev yapmaktadır.

eserlerine gelince, bir kısmı şunlardır: nakdu’l-kavmiyyeti’l-arabiyye, tevdihu’l-menasik, risale fi nikahi’ş-şağir, el-cevabu’l-mufid fi hukmi’t-tavsir, Risale fi’t-teberruc ve’l hicab.

şeyh abdulaziz bin baz 1999 yılında vefat etmiştir..Allah şeyh bin baz’a rahmet etsin amin..

bu kısa biyografi şeyh’in “sünnete uymak vacib onu inkar küfürdür” adlı eserinden alınmıştır…

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Şeyh Bin Baz

10 Yorum “Şeyh Bin Baz”

 1. serdar aslan Says:

  şeyh bin baz denen gerizekalı dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyenlere mürted diyerek katillerinin vacip olduğunu söylemiş

 2. Hüseyin Bursalı Says:

  ayrıca kendisine astronotlar uzayda nasıl namaz kılacaklar sorularına.Yeryüzünden hiçbirsey dısarı cıkamaz bu sorular anlamsız demiştir.Bu ibretlik aslında.
  Adam dünya dönmüyor derken delili şu dönseydi uhud dağı sabit kalmazdı.
  Oysa Neml suresi ayet 88de şöyle buyuruluyor:

  Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Herşeyi ‘sapasağlam ve yerli yerinde yapan’ Allah’ın sanatı (yapısı)dır (bu). Şüphesiz O, işlediklerinizden haberdardır.

  Şimdi yazıda diyorki bu adam kuranı cok iyi bellemiş.Adam daglar sabit diyerek ayeti inkar etmiş acaba onun katli vacib olmamıs mı :))))

 3. gursoy Says:

  bu adam vefatı dolayısi ile gerekli cezayı bu dünyada gözleri ile çekmiş ama ahireti nasıl onuda biz öldüğümüz zaman göreceğiz.
  adam fetva vermiş bakarmısınız:yabancı kadınla seks günah değil miş

 4. süleyman kartal Says:

  arkadaşlar bu adam vefat edeli 10 sene oluyor.Bu adamın adı Abdulaziz bin Abdillah bin Baz.O fetvayı veren adamın adı da şeyh Abdül Aziz bin Baz.Dikkatinizi çekerim.Şeyh b. Baz gerçekten büyük bir alimdir.Bu fetvayı veren ya oğludur ya da akrabasıdır.

 5. muaz Says:

  sanırım geriz zekalı olan sizlersiniz sizler ulemaya alçaklık isnat eden geriz zekalılarsınız kuranı iyi anlıyorsan neden tevhişdi yasamıyorsun inek herif neden insanlar Allaha ortak kosuyor


 6. allah rahmet etsin bizim seyh bin baz a hic supem yokki insallah cennetin en yuksek makamida yeri var

  allah muaz ve suleyman kartal kardeslerdende razi olsun

  diyerlerinede allah islah etsin

 7. hakan Says:

  bu kişi hakkında her duyduğunuzu söylemeyin herkes gök bilimlerinden anlamayabilir ama bu insan kur an ve sünnette alimdir

 8. usame Says:

  hey manyaklar siz araştıremadan nasıl böyle şeyler söylersini hepinizden delili bekliyorum şeyh yin böyle şeyler söylediğine dair

 9. fatih Says:

  allah turk halkı basta plmak uzere tum tarıkat ehlını mıslah etsın bınbaz gercekten buyuk allamedır allah ona rahmet etsın bızıde onun eserlerıne sarılmayı nasıp etsın

 10. murat Says:

  Aşağıda verdiğim yazıda kaynak da belirtilmiş.

  Suudi Arabistanlı meşhur Şeyh Abdul Aziz Bin Baz, “Dünya’nın Sakin Güneş’in Hareketli Olduğuna ve Gezegenlere Çıkmanın İmkansızlığına Dair Akli ve Hissi Deliller” isimli resmi makamlarca basılan risalesinde şunları söylemektedir: “Kim bunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allah’ın, hem Kuran’ın, hem Peygamber’in reddidir. Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da Müslümanlar’ın hazinesine katılır… Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. Velhasıl (bunların hiçbiri görülmediğine göre) bu iddia (dünyanın hareketli olduğu iddiası) sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır.”


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: