İmam Şafii’nin Hayatı

Kendisinden rivayet olunduğuna göre İmam Şafii İki hedefim vardı. Birincisi ok atmak, ikincisi ilim öğrenmekti. Nitekim ok atıcılığını sonunda altığımı kesinlikle vuracak derecede öğrendim’ der ve sonra sükut eder. Bunun üzerine huzurda bulunanlardan biri ‘Vallahi sen ilimde daha faz­lasını öğrenmişsin’ der.

Zamanında Mekke’de bulunan fakihierden ve muhaddislerden ilim aian İmam Şafii sonunda öyle bir mertebeye varmıştı ki hocası Müslim b. Halid ez-Zencî kendisine T.y Ebu Abdullah! Fetva vermek zamanın geldi. Artık fetva verebilirsin’ demiştir. İlim aşkı onu hiçbir şekilde durdurmadı. Nitekim İslâm âleminin her tarafına şöhreti yayılmış olan İmam Mâlik’in haberi kulağına gitmişti. İmam Şafii Medine’ye gitmeyi tasarlıyor ama İmam Mâlik’in ilminden habersiz de oraya gitmeyi istemiyordu. Mekkeli bir zatın yanında İmam Mâlik’in Muvatta adlı eserinin bulunduğunu ha­ber  alınca,   eseri   ariye  yoluyla   aldı   ve   okudu-   (Bazı   rivayetlerde ‘ezberledi1 şeklindedir). Daha sonra da Medine’ye giderek İmam Mâlik’in rahle-yi tedrisinde diz çöktü.

Büyük bir firaset sahibi olan İmam Mâlik, İmanı Şafii’yi görünce kendisine  ‘Ey  Muhammedi  Allah’ın  kahrından  kork ve günahlardan sakın! Çünkü  ileride senin de büyük bir şântn olacaktır. Allah senin kalbine bir nıir bırakmış, ola ki onu günahlarla söndürmeyesin!1 şeklinde tavsiyede bulunur ve sözlerine şöyle devam eder: ‘Yarın sen ve sana kitabımı okuyan kişi birlikte gelin.

İmam Şafii hâdiseyi şöyle anlatır: “Ertesi gün İmam’ın huzuruna vardım. Kitab (Muvatta) elimde olduğu halde okumaya başladım. İmam Mâlik’in  heybetini  üzerimde  hissettiğim   her  an  okumayı   bırakmak istedim.   Çünkü   i’rabımın   ve   kıraatimin   hoşuna   gidip   gitmediğini düşünüyordum. İmam da her defasında ‘Ey genç! Biraz daha oku’ diye emretti ve böylece birkaç günde eserin kıraatini bitirdim”.

İmam Şafii Muvatta adlı eseri böylece kendisinden rivayet ettikten sonra onun fıkhından da öğrenmeye devam etti. Zaman zaman biraraya geliyorlar ve  bazı  meseleleri  birlikte tahlil  ediyorlardı.   İmam  Mâlik Hicretin 179. yılında vefat edinceye kadar münasebetleri sürdü.

imam Şafii hocası İmam Mâlik’in yanında iken zaman zaman seferlere çıkıyor, gittiği beldelerdeki âlimlerle görüşerek onlardan halkın du: namlarını öğreniyor ve o. âlimlerin ilimlerinden istifade ediyordu. Bazen , de Mekke’ye gidip annesini ziyaret ediyor, annesinin hayır dualarını alıyordu. İmam Mâlik’in yanında durması kendisini şahsî işlerini yapmak­tan hiçbir zaman alıkoymadı.İmam Şafii Bağdad’a ikinci kez (H. 195’de) gittiğinde, oraya berabe­rinde Usûl’ül-Fıkıh ilmini de götürmüş ve bu defasında cr-Risale adlı kıymetli eserini de telif etmişti. Âlimler, fakihler, muhaddisler ve Ehl-i Rey etrafında halka   olmuşlardı ve onun ilminden istifade ediyorlardı.

Mısır’a  gidişi  Hicretin   199.  yılında gerçekleşmiş  ve  orada  yine Hicretin 204. yılında 54 yaşında iken vefat etmişti.

İmam Ahmed b. Hanbel şöyle demektedir:

İmam Şafii dört şeyde tebahhur etmişti: 1. Arab dilinde, 2. Halkın ihtilaflı meselelerinde, 3- Mânâlarda, 4. Fıkıh’ta

İmam Şafii  Hadîs’te Hafız mertebesinde olduğu gibi, Fikh’ı da en üst derecede biliyordu.

Ömrünün tamamı bu yolda geçmiş olan imamımızdan Allah razı ol­sun…

Büyük Şafii Fıkhı Adlı eserden…

Reklamlar
Explore posts in the same categories: İmam Şafii, İmam Şafii'nin Hayatı

4 Yorum “İmam Şafii’nin Hayatı”

 1. KADER Says:

  çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel

 2. KADER Says:

  çççççççççççççççççççççççççççççççççooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzel

 3. kübra Says:

  Allah(c.c.) razı olsun

 4. nefise Says:

  sssssssssssssssssssssssssssssssüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrr


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: